Description
Arkos brand which is managed and run by lady entrepreneurs in the . The concept is developed from the concern that most of the popular brands of pickles and chutneys do not offer ancient and traditional home made varieties.
Arkos brand which is managed and run by lady entrepreneurs in the . The concept is developed from the concern that most of the popular brands of pickles and chutneys do not offer ancient and traditional home made varieties.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 |
| Brand | ARKOS |
| Model Name | Homemade Chalta Elephant Apple, 200gm |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Apple |
| Quantity | 200 g |
| Container Type | Glass Bottle |
| Taste | Sweet |
| Organic | Yes |
| Dietary Preference | Wheat Free |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Storage Instructions | Cool and Dry Place |
| Ingredients | Chalta(Elephant Apple), Chilli, Sugar, Salt, Spices & Acidity Regulator(INS 260) |
| Country of Manufacture | India |
| Manufactured By | Arkos |
| Other Features | Fresh Spices Used Product Quantity: 200 gm; Shelf Life: 12 months Naturally Preserved Ingredients- Chalta(Elephant Apple), Chilli, Sugar, Salt, Spices & Acidity Regulator(INS 260) Storage Instructions: For retaining freshness: Retain oil layer on top till the contents are over. Use by spoon only, keep pouch closed after use. |
| Width | 10 cm |
| Height | 20 cm |
| Depth | 10 cm |
Reviews
There are no reviews yet.