Description
Hot Pickles is a signature product having wide range of keralite traditional HOME MADE SIGNATURE RECIPE PICKLES- SECRET RECIPE by our MOTHER
Hot Pickles is a signature product having wide range of keralite traditional HOME MADE SIGNATURE RECIPE PICKLES- SECRET RECIPE by our MOTHER
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 |
| Brand | Hot |
| Model Name | Pickles Kerala Home made (signature recipe) |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Fish |
| Quantity | 400 g |
| Container Type | Glass Bottle |
| Taste | Spicy |
| Organic | Yes |
| Dietary Preference | Gluten Free |
| Food Preference | Non-vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| Storage Instructions | Please keep in regrigerator after opening the lid. |
| Nutrient Content | Energy :123.7 kcal, monounsarurated : 2.5 g, Sodium : 3700 mg, cholestrol : 0.1 mg, Carbohydrates : 10.9 g, sugars : 0g, protien : 4.1 g, diatry fibre : 3g, fat : 7g |
| Preservation Process | vinegar |
| Ingredients | mustard, Coconut oil, Turmeric Powder, Red chilly powder, asafoetida, motha -sword fish, Garlic, synthetic vinegar, Fenugreek, Salt |
| Country of Manufacture | india |
| Manufactured By | Al- madeena general tradings and food packing |
| Certification | FSSAI |
| Other Features | kerala home made, traditional secret recipe, #1 homemade selling product |
| Width | 7 cm |
| Height | 11 cm |
| Depth | 7 cm |
| Other Dimensions | nil |
Reviews
There are no reviews yet.