Description
Add more taste and fibre to your food! Coconut flour is made from dried coconut meat. The milk is separated from coconut meat in order to produce the dry flour. it is a delicious & healthy alternative for wheat and other grain flour.
Add more taste and fibre to your food! Coconut flour is made from dried coconut meat. The milk is separated from coconut meat in order to produce the dry flour. it is a delicious & healthy alternative for wheat and other grain flour.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Brand | THE COCO FACTORY |
| Type | Coconut flour |
| Quantity | 250 g |
| Maximum Shelf Life | 8 Months |
| Is Perishable | No |
| Organic | No |
| Used For | COOKING, BAKING, BAKING COOKIES, GLUTEN FREE BAKING, PALEO, FIBRE RICH COOKING, LOW CARBS, KETO DIET, BREADS, MUFFINS, CAKES , COOKIES |
| Dietary Preference | Low Fat, No Preservatives, No Added Salt, Gluten Free, Non-GMO |
| Caloric Value | 455 |
| Country of Manufacture | India |
| Model Name | COCONUT FLOUR |
| Storage Instruction | Should be stored in a cool, dry and dark place., Keep away from sunlight., To maintain freshness, remove the air in the bag and tightly seal the zip., or store in an airtight container., Use dry spoon only. |
| Nutrient Content | Calories- 455, Total Fat-20g, Total carbohydrate-49g, Dietary Fibre-24g, Protein- 21g, Calcium- 61mg |
| Certification | Fssai |
| Height | 22.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Weight | 0.26 kg |
Reviews
There are no reviews yet.