Description
Fresh Olive from Bengal added with Jaggary, syrup and spices. Its a quick healthy and hasel free, cleaned processed and graded Jalpai Olive aachar hygienically packed and used as one of the main ingridients in Bengali cuisine.
Fresh Olive from Bengal added with Jaggary, syrup and spices. Its a quick healthy and hasel free, cleaned processed and graded Jalpai Olive aachar hygienically packed and used as one of the main ingridients in Bengali cuisine.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 2 |
| Brand | max health |
| Model Name | Olive Bengali Pickles |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Olive |
| Quantity | 500 g |
| Container Type | Mason Jar |
| Taste | Sweet |
| Organic | No |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Storage Instructions | Keep in Cool and Dry Place |
| Nutrient Content | Serving Size 15G, Calories : 24, Fat : 1.9g. Carbs : 1.7g Protein : 0.2g |
| Preservation Process | Keep in Cool and Dry Place |
| Ingredients | Fresh Olive from Bengal, Jaggary, Syrup, spices |
| Country of Manufacture | India |
| Manufactured By | Aurokuthi Tamluk West Bengal |
| EAN/UPC | 8908001907699 |
| Certification | FSSAI No 10016031001941 |
| Other Features | Fresh Olive from Bengal, Jaggary, Syrup, spices |
| Width | 10 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 10 cm |
Reviews
There are no reviews yet.