Description
Raw Mangoes infused with rich fenugreek seeds, fennel seeds, onion seeds, mustard seeds and whole red chillies, then blended coarsely in mustard oil with mix grounded spices gives the pickle a authentic traditional taste.
Raw Mangoes infused with rich fenugreek seeds, fennel seeds, onion seeds, mustard seeds and whole red chillies, then blended coarsely in mustard oil with mix grounded spices gives the pickle a authentic traditional taste.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | PICKLE GLASS BOTTLE |
| Brand | langha valley |
| Model Name | MANGO PICKLE |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Mango |
| Quantity | 350 g |
| Container Type | Glass Bottle |
| Taste | Sour |
| Organic | No |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Storage Instructions | STORE IN DRY PLACE, KEEP BOTTLE CLOSE AFTER USE |
| Nutrient Content | PROTEIN: 2.16 %, CARBOHYDRATES: 23.49 %, FAT: 15.13 %, SUGAR: 2.89 %, ENERGY : 238.79KCAL |
| Preservation Process | MUSTARD OIL, SALT |
| Ingredients | WHITE VINEGAR, MIXED SPICES, DRY RED CHILLI, EDIBLE MUSTARD OIL, ASAFOETIDA, IODIZED SALT, CHILLI POWDER, RAW MANGO, E 211 |
| Country of Manufacture | INDIA |
| Manufactured By | LANGHA VALLEY |
| Other Features | FREE WOODEN SPOON |
| Width | 6.5 cm |
| Height | 12 cm |
| Depth | 6.5 cm |
Reviews
There are no reviews yet.