Description
Flax seeds are very high in fiber and provide good amounts of protein. Theyre also rich in fat and one of the best plant-based sources of heart-healthy omega-3 fatty acids.
Flax seeds are very high in fiber and provide good amounts of protein. Theyre also rich in fat and one of the best plant-based sources of heart-healthy omega-3 fatty acids.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 |
| Brand | Wonderland |
| Type | All-Purpose Flour |
| Quantity | 200 g |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Is Perishable | No |
| Organic | No |
| Used For | used to improve digestive health, lower blood pressure and bad cholesterol, reduce the risk of cancer and may benefit people with diabetes |
| Dietary Preference | Gluten Free, No Preservatives |
| Regional Speciality | All Time Special |
| Model Name | Foods Flaxseeds Flour |
| Certification | FSSAI |
| Other Features | If you are a vegetarian or don't eat fish, flax seeds can be your best source of omega-3 fats. |
| Height | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 0.2 kg |
Reviews
There are no reviews yet.