Description
Gluten-free range of flavorful, tasty, high quality Crackers. These are healthier choices for consumers instead of snacks that are fried in Oil.
Gluten-free range of flavorful, tasty, high quality Crackers. These are healthier choices for consumers instead of snacks that are fried in Oil.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 2 |
| Sales Package | 2 |
| Brand | She Made |
| Model Name | Crackers – Caramelized Onion |
| Quantity | 113.2 g |
| Type | Cream Cracker Biscuit |
| Base Flavors | Masala |
| Organic | No |
| Ingredients | Almonds Meal Flour 87%),, Caramelized Onion (8.8%),, Edible Vegetable oil(Olive Oil),, Edible common Salt, |
| Food Preference | Vegetarian |
| Dietary Preference | Gluten Free, Dairy Free |
| Container Type | Pouch |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| nutrient Content | Calories – 139 kcal, ,Fat -6 g, Saturated Fat – 1 g,, Trans Fat – 0 g, Cholesterol – 0 mg, Sodium – 256 mg,, Total Carbohydrates – 19 g, Dietary Fiber – 4 g, Total Sugar – 0.4 g, Iron – 1 mg, Protein – 2 g, Calcium – 25 mg. |
| Added Preservatives | No |
| Gourmet | Yes |
| Storage Instructions | Store in cool, dry & hygienic place, Away from Moisture. Once opened, store in an airtight container. |
| Manufactured By | SHE MADE Gourmet Foods Pvt. Ltd. |
| Certification | HACCP |
| Height | 11 cm |
Reviews
There are no reviews yet.