Description
Tasty and spicy Raw Turmeric (Haldi) Pickle is a Rajasthani delicacy pickle that is made from cut pieces of Raw Turmeric also called . Turmeric is specially consumed during winters due to its antiallergy properties.
Tasty and spicy Raw Turmeric (Haldi) Pickle is a Rajasthani delicacy pickle that is made from cut pieces of Raw Turmeric also called . Turmeric is specially consumed during winters due to its antiallergy properties.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 |
| Brand | TOSHA |
| Model Name | Turmeric (Haldi) Pickle |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Turmeric |
| Quantity | 300 g |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Taste | Hot |
| Organic | No |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Storage Instructions | Store away from direct sunlight. Do NOT refrigerate |
| Ingredients | Raw Turmeric, Red Chili powder, Spices, Mustard Oil |
| Country of Manufacture | India |
| Manufactured By | M B Foods, Badi Road, udaipur, 313001 |
| Width | 6 cm |
| Height | 10 cm |
| Depth | 6 cm |
Reviews
There are no reviews yet.