Description
Rice cooker
Rice cooker
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | X Press Cook 1.8L |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Black |
| Capacity | 1.8 L |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Model Name | X Press Cook 1.8L |
| Series | GHCRCCZK070 |
| Lid Material | Glass |
| Sales Package | 1 Rice Cooker, |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Cooking | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | No |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | Yes |
| Measuring Cup | Yes |
| Trivet | Yes |
| Tempered Glass Lid | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Steaming Basket | No |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | 230V, 1 Phase AC, 50HZ |
| Power Consumption | 700 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Width | 29 cm |
| Height | 25 cm |
| Depth | 28 cm |
| Warranty Summary | 2 Year Product Warranty |
| Warranty Service Type | Home service Within 24 Hours |
| Covered in Warranty | Heating Element and any other manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Damages |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.