Description
The new Usha Induction Cooktop is the latest kitchen technology-in a sleek and simple design. Perform precision cooking. Reduce or increase warmth with simple touch button controls via a digital panel.
The new Usha Induction Cooktop is the latest kitchen technology-in a sleek and simple design. Perform precision cooking. Reduce or increase warmth with simple touch button controls via a digital panel.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop |
| Brand | USHA |
| model_name | USHA Induction Cooktop |
| Model | Induction Cooktop 3820 Feather Touch Black |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Touch Panel |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | INDUCTION |
| Spill Proof | Yes |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | SERVICE CENTER |
| Warranty Type | 0 |
| Warranty Summary | MANUFACTURER WARRANTY |
| Covered In Warranty | MANUFACTURER DEFECT ONLY |
| Not Covered In Warranty | physical damage |
| International Term | 0 |
Reviews
There are no reviews yet.