Description
Product Description – 2 heat setting(400W & 800W), Long & Equal Heating at all time, Power Saving Mode, Safety Tip-Over Switch, Cool Touch Plastic body material, Dual color design with Attractive and Decorative Style.
Product Description – 2 heat setting(400W & 800W), Long & Equal Heating at all time, Power Saving Mode, Safety Tip-Over Switch, Cool Touch Plastic body material, Dual color design with Attractive and Decorative Style.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Vespa |
| Model Name | Vespa Carbon Heater T-7 |
| Model Number | T-7 |
| Type | Carbon |
| Body Material | Plastic |
| Grille Material | Metal |
| Color | Beige |
| Coverage Area | 100 – 150 sq ft |
| Climate Control | No |
| Number of Heat Settings | 2 |
| Heat Settings | 400 W, 800 W |
| Heat Modes | 2 |
| Auto-revolving Heater | No |
| Adjustable Height | Yes |
| Digital Display | No |
| Tilting Angle | 0 degree |
| Remote Control | No |
| Power Indicator | No |
| Timer | No |
| Noiseless Operation | Yes |
| Fan Switch Off | No |
| Tip-over Switch | Yes |
| Overheat Protection | Yes |
| Touch Sensor | No |
| Other Safety Features | Safety Tip Over Switch |
| Power Requirement | 220-240 V |
| Maximum Power Consumption | 800 W |
| Other Power Features | Frequency 50 HZ |
| Cord Length | 1.5 m |
| Weight | 1 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Service Warranty from Service Center |
| Covered in Warranty | 1 Main Unit Carbon Heater |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage from Manufacturing End |
| Warranty Service Type | Customer needs to call the Service Partner for Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.