Description
The new Usha Induction Cooktop is the latest kitchen technology-in a sleek and simple design. Perform precision cooking. Reduce or increase warmth with simple touch button controls via a digital panel.
The new Usha Induction Cooktop is the latest kitchen technology-in a sleek and simple design. Perform precision cooking. Reduce or increase warmth with simple touch button controls via a digital panel.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 INDUCTION |
| Brand | USHA |
| model_name | 2000-Watt Induction Cooktop with Touch |
| Model | 2000-Watt Induction Cooktop with Touch BLACK |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Touch Panel |
| Elements on Cooktop | CARBON STEEL |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | COMPANY MANUFACTURE ANY SUCH TYPE OF DEFECT |
| Warranty Summary | 1 Year WARRANTY OF COMPANY SERVICE |
| Covered In Warranty | COMPANY MADE ANY MANUFACTURE ANY SUCH TYPE OF DEFECT |
| Not Covered In Warranty | MAKING ANY PHYSICAL DAMAGE |
Reviews
There are no reviews yet.