Description
The new Usha Induction Cooktop is the latest kitchen technology-in a sleek and simple design. Perform precision cooking. Reduce or increase warmth with simple touch button controls via a digital panel.
The new Usha Induction Cooktop is the latest kitchen technology-in a sleek and simple design. Perform precision cooking. Reduce or increase warmth with simple touch button controls via a digital panel.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | INDUCTION |
| Brand | USHA |
| model_name | Joy (3820) 2000-Watt Induction Cooktop with Touch(Black) |
| Model | Joy (3820) 2000-Watt Induction Cooktop with Touch(Black) |
| Type | Radiant Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Elements on Cooktop | CARBON STEEL |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V |
| Height | 3 cm |
| Width | 30 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 1 kg |
| Other Features | Dry Heat Protection, urge Protection Against abnormal voltage fluctuations, 4 Digit LED Display, Feather Touch Panel, Child Lock Safety, Pan Sensor technology, Variable Temperature and Time Settings, Portable easy to use and maintain |
| Service Type | NA |
| Warranty Summary | 1 Year WARRANT OF COMPANY SERVICE |
| Covered In Warranty | COMPANY MADE ANY MANUFACTURE DEFECT |
| Not Covered In Warranty | MAKING ANY PHYSICAL DAMAGE |
Reviews
There are no reviews yet.