Description
Efficient, Easy To Maintain Cooktop The Prestige PIC 12.0 induction cooktop is a portable,
Efficient, Easy To Maintain Cooktop The Prestige PIC 12.0 induction cooktop is a portable,
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop, User Manual, Warranty Card |
| Brand | Prestige |
| model_name | induction |
| Model | Induction cooktop 1900 watt |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | Carbon steel |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1900 W |
| Power Input | AC 230 V |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 9.9 cm |
| Width | 34.5 cm |
| Depth | 39.4 cm |
| Weight | 1.5 kg |
| Other Features | Unique Design to Prevent the Entry of Insects, Perfect Combination of Elegant Looks and Easy Performance, Troubleshooting guidelines: Works only with induction base cookware- bottom diameter between 12cm-26cm, Power – 1500 watts power, Type of control panel – Push button max 3 differentiators; Great features – Indian menu options, aerodynamic cooling system, Dual heat sensors for optimised heating, power saver technology, Indian Menu options, Intelligent, Dual heat sensor, Automatic Voltage regulator, Anti-Magnetic wall, |
| Service Type | NA |
| Warranty Summary | 1 YEAR |
| Covered In Warranty | Manufacture Default |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.