Description
Semi polished Crystal Glass – 250 mm x 250 mm Wattage : 1900 W Tact switch controls Digital LED Display
Semi polished Crystal Glass – 250 mm x 250 mm Wattage : 1900 W Tact switch controls Digital LED Display
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | 1900-Watt silver black |
| Model | 1900-Watt Induction Cooker (Black silver |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Display | Digital Display |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | induction |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1900 W |
| Power Input | 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | service centerz |
| Warranty Summary | Warranty: 1 Year Warranty |
| Covered In Warranty | manufacturer defects |
| Not Covered In Warranty | physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.