Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Spices Barik Saunf (Small Fennel Seeds) 100g |
| pack_of | 1 |
| Brand | Chukde |
| Type | Barik Saunf |
| Form Factor | Whole |
| Quantity | 100 g |
| Container Type | Pouch |
| Gourmet | Yes |
| Added Preservatives | No |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Organic | No |
| Cuisine | Indian |
| Manufactured By | Life Style Foods Pvt Ltd |
| Type of Usage | Spice |
| Ready Masala | No |
| Certification | FSSAI |
| Country of Manufacture | India |
| Other Features | Whole Spice: fennel seeds dominate most of the cooking preparations to bring out the pronounced and refreshing flavours. The seed spice is a must-have in your kitchen owing to the abundant nutritional value it holds, Taste Profile: the flavourful, crunchy Saunf has a refreshing aroma and strong flavour, Health & Wellness: Chuk De Barik Saunf offer impressive health benefits. Saunf has an excellent amount of dietary fibres that helps to boosts metabolism and is widely used as a remedy for indigestion in traditional medicines, Nutritional Facts: fennel seed is considered to have minerals, calcium, vitamin C, magnesium and iron in abundance and thus, has been considered beneficial for the body, Product Specifications: the FSSAI registered spice by Chuk-De is available in 100 g pack |





Reviews
There are no reviews yet.