Description
Havells COZIO Quartz Heater comes with 2 heat settings- 400 W / 800 W respectively so that user can choose different option depending upon climatic condition. Reflector- Rust free stainless steel reflector.
Havells COZIO Quartz Heater comes with 2 heat settings- 400 W / 800 W respectively so that user can choose different option depending upon climatic condition. Reflector- Rust free stainless steel reflector.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | HAVELLS |
| Model Name | COZIO |
| Model Number | GHRGHBGW080 |
| Type | Quartz |
| Heating Element | Quartz |
| Body Material | Plastic |
| Color | White, Blue |
| Number of Heat Settings | 2 |
| Heat Settings | 400 W, 800 W |
| Heat Modes | Min, Max |
| Auto-revolving Heater | No |
| Tip-over Switch | Yes |
| Overheat Protection | No |
| Touch Sensor | No |
| Power Requirement | 230 V, 1 Phase AC, 50 Hz |
| Maximum Power Consumption | 800 W |
| Cord Length | 1.8 m |
| Width | 32 cm |
| Height | 42 cm |
| Depth | 12 cm |
| Weight | 1.98 kg |
| Warranty Summary | 2 Year Warranty on Product |
| Covered in Warranty | Warranty Of Product Is Limited To Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Warranty Does Not Cover Any External Accessories (Such As Battery Cable Etc) Damaged Caused To The Product Due To Improper Installation By Customer , Normal Wear And Tear To Magnetic Heads, Etc. |
| Warranty Service Type | Onsite Service |
Reviews
There are no reviews yet.