Description
2 Quartz Heating elements , 2 Heat settings ,Portable (With Handle) ,Safety Tip over switch ,Safety mesh grill.
2 Quartz Heating elements , 2 Heat settings ,Portable (With Handle) ,Safety Tip over switch ,Safety mesh grill.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Oreva |
| Model Name | ORQH-1207 |
| Model Number | ORQH-1207 |
| Type | Quartz |
| Heating Element | Quartz |
| Body Material | Plastic, Metal |
| Grille Material | Metal |
| Color | White, Blue, Grey |
| Coverage Area | – 100 sq ft |
| Climate Control | No |
| Number of Heat Settings | 2 |
| Auto-revolving Heater | No |
| Adjustable Height | Yes |
| Digital Display | No |
| Remote Control | No |
| Caster Wheels | No |
| Power Indicator | Yes |
| Timer | No |
| Fan Switch Off | Yes |
| Tip-over Switch | Yes |
| Overheat Protection | Yes |
| Touch Sensor | No |
| Energy Source | Electrical |
| Power Requirement | 800 |
| Maximum Power Consumption | 800 W |
| Cord Length | 1 m |
| Warranty Summary | 1 Year Manufaturer Warranty |
| Covered in Warranty | As Per The Instrcution |
| Not Covered in Warranty | As Per The Instrcution |
| Warranty Service Type | As Per The Instrcution |
Reviews
There are no reviews yet.