Description
this electric has a nice compact body and is high on performance too
this electric has a nice compact body and is high on performance too
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Model Number | Mini Electric Multi Function Cooking Cooker |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Blue |
| Capacity | 1.5 L |
| Functions | Cooking For Rice, Boiling Pasta, making moms, Boiling Noodles, Reheating milk, Tea, Coffee, Etc. |
| Material | Stainless Steal |
| Lid Material | Glass |
| Sales Package | 1 electric_cooker |
| Soup Making | Yes |
| Cooking | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| Power Requirement | 600W |
| Power Consumption | 600 W |
| Other Power Features | If Power Off Because Of Over-Heating, Please Wait 1-3 minutes Before Restart It. Easy To Operate On/ Off Button , Easy To Cooing In Cooker. Comes With A Lockable Lid And Easy To Hold The Handle, This Electric Kettle makes For A Great Addition To Your Kitchenware Collection. |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Programmable Options | No |
| Width | 12 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 14 cm |
| Weight | 0.45 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Domestic Warranty | 0 Months |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.