Description
It is equipped with microcomputer technology which automatically controls humidity, pressure and time according to different types of food ingredients.
It is equipped with microcomputer technology which automatically controls humidity, pressure and time according to different types of food ingredients.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | 545 |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White, Pink |
| Capacity | 1.8 L |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Functions | ELECTRIC |
| Material | Steel |
| Lid Material | Plastic |
| Sales Package | ELECTRIC RICE COOKER |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Soup Making | Yes |
| Cooking | Yes |
| Steaming | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| Steaming Basket | Yes |
| Power Requirement | 230, 50, 700 |
| Power Consumption | 700 W |
| Other Power Features | All Stainless Steel |
| Auto Switch Off | Yes |
| Width | 27 cm |
| Height | 29 cm |
| Depth | 14 cm |
| Weight | 3.3 kg |
| Cord Length | 2 m |
| Warranty Summary | 0 |
| Warranty Service Type | 0 |
| Covered in Warranty | 0 |
| Not Covered in Warranty | 0 |
| Domestic Warranty | 0 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.