Description
One of its kind – Gluten Free, Shelf Stable, Totally Natural. In three delicious flavours – Classic, Peri Peri, Black Olives. Experience the Classic taste with its simplistic and never ending appeal.
One of its kind – Gluten Free, Shelf Stable, Totally Natural. In three delicious flavours – Classic, Peri Peri, Black Olives. Experience the Classic taste with its simplistic and never ending appeal.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | FAZLANI FOODS |
| Model Name | Ready to Eat Classic Hummus Shelf Stable & Gluten Free – 100gms |
| Quantity | 100 g |
| Organic | No |
| Added Preservatives | Yes |
| Container Type | Cup |
| Maximum Shelf Life | 18 Months |
| Food Preference | Vegetarian |
| Dietary Preference | Gluten Free |
| Cooking Instructions | SERVING SUGGESTIONS: Remove entire sealing & stir the Serve with Pita Bread/ Falafel. content well before consuming. Garnish with Chilli Flakes. |
| Storage Instructions | STORAGE ADVICE: Store in cool, dry & hygienic place away from direct sunlight. Once opened, use entire contents. INSTRUCTIONS: Remove entire sealing & stir the content well before consuming. |
| Safety Instructions | ALLERGEN ADVICE: CON GAINS SESAME May contain traces of Peanuts, Tree Nuts, Mustard Seeds, Milk, Soy Product & Sulphites |
| Food Type | Fresh |
| Cuisine | Indian |
| Ingredients | Water, Chick Peas(28%), Olive 011(20%), Tahini(11%), Garlic, Salt, Dry Basil, Black Pepper, Acidity Regulator(E 330) |
| Country of Manufacture | India |
| Width | 10 cm |
| Height | 5 cm |
| Depth | 15 cm |
Reviews
There are no reviews yet.