Description
AirOK Natural odour removal bags go well with your washrooms, car cabins, shoe racks and closets maintaining odour free fresh environment. They are fragrance free, no toxic and can be used for up to 2 years.
AirOK Natural odour removal bags go well with your washrooms, car cabins, shoe racks and closets maintaining odour free fresh environment. They are fragrance free, no toxic and can be used for up to 2 years.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Air Ok Technologies |
| Model Name | Natural Air Purifying Bag 200 Gms |
| Type | Room |
| Filter Type | Activated Carbon |
| Color | Beige |
| Shade | Beige |
| Material | Jute Cotton, Activated Charcoal |
| Coverage Area | 150 sq ft |
| Water Tank Capacity | 0 L |
| Control Type | Hang and leave |
| Suitable For | Washrooms, Wardrobes, Closets, Cars, Shoe Racks |
| Technology Used | EGAPA infused Activated Charcoal |
| Air Flow Level | 20 cu.m/hr |
| Number of Speed Settings | 0 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | No |
| UV Lamp | No |
| Clean Air Delivery Rate | 20 CMH |
| Ozone Output | 0 mg/hr |
| Humidifier | No |
| Other Performance Features | NA |
| Indicators | 0 |
| Automatic Shut Off | No |
| Portable | Yes |
| Display Type | 0 |
| Silent Mode | No |
| Child Lock | No |
| Timer | No |
| Other Convenience Features | Made In India, Fine Fabric |
| Power Requirement | 0 |
| Power Consumption | 0 W |
| Other Power Features | 0 |
| Noise Level | 0 dB |
| Operating Temperature | NA degree C |
| Retractable Cord | No |
| Adjustable Fan | No |
| Certification | ISO, GMP, CE |
| Other Features | NA |
| Width | 5 cm |
| Height | 14 cm |
| Depth | 13 cm |
| Weight | 0.2 kg |
| Other Dimensions | NA |
| Warranty Summary | 0 |
| Covered in Warranty | 0 |
| Not Covered in Warranty | 0 |
| Warranty Service Type | 0 |
Reviews
There are no reviews yet.