Description
Electric Cooking Hot Plate (SX-A13) with Insulated Rubber Handle. Ideal of Use at Shops, Hostel, Kitchen & Pantry. Portable and User Friendly.
Electric Cooking Hot Plate (SX-A13) with Insulated Rubber Handle. Ideal of Use at Shops, Hostel, Kitchen & Pantry. Portable and User Friendly.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | al-afandi |
| Model Number | Electric Cup Heater I Coil Hot Plate I Hookah Charcoal Burner I Electric Sigri/ Sigdi I Cooking Stove I Coal Lighter. Ideal for Coal Burner, Food Warming, Cooking and Soup/ Tea/Coffee Making. |
| Power Consumption | 600 |
| Input Voltage | 220 |
| Number of Burners | 1 |
| Hot Plate Type | Coil Hot Plate |
| Power Light Indicator | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Adjustable Temperature | No |
| Width | 140 mm |
| Height | 165 mm |
| Depth | 140 mm |
| Weight | 700 g |
Reviews
There are no reviews yet.