Description
This product are give best water . Our ro water purifier purify 5 stage of water purification. Easy to open and installation. Both side water in out connection and power in out connection . No screw in our ro cabinet
This product are give best water . Our ro water purifier purify 5 stage of water purification. Easy to open and installation. Both side water in out connection and power in out connection . No screw in our ro cabinet
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | Basis pink |
| Color | Pink |
| Total Capacity | 10 L |
| Purifying Technology | RO + Copper |
| In The Box | Installation kit |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Indicators | Service |
| Filtration Capacity | 10000 L/hr |
| Purification Capacity | 12 L |
| Total Dissolved Solids (TDS) Levels | 2500 ppm |
| Water Flow Rate | 12 l/min |
| Width | 18.5 cm |
| Height | 12.5 cm |
| Depth | 25.5 cm |
| Weight | 12 kg |
| Warranty Summary | Electronic parts |
| Warranty Service Type | Service |
| Covered in Warranty | Electronic parts |
| Not Covered in Warranty | Filter are consumable |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.