Description
No added artificial food colors, Branded RaiceBran Oil used while preparing the Pickle
No added artificial food colors, Branded RaiceBran Oil used while preparing the Pickle
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | Pickle in side the bottle with bubble cover packing |
| Brand | Amrutha Foods |
| Model Name | Egg Pickle |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Egg |
| Quantity | 500 g |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Taste | Spicy |
| Organic | No |
| Food Preference | Non-vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 3 Months |
| Storage Instructions | After Opening Refrigeration required , Don't use wet Spoon, Mix Well before every usage |
| Preservation Process | oil & salt |
| Ingredients | Egg, chilly powder,salt ,Lemon Juice ,Edible Ricebran Oil & Mixed spices |
| Country of Manufacture | India |
| Manufactured By | Amrutha Foods |
| Width | 8 cm |
| Height | 16 cm |
| Depth | 8 cm |
Reviews
There are no reviews yet.