Description
2 slice and electric toaster, it has a cool touch body will allows to handle appliance evenwhen its hot. It has stainless steel body, slide out crumb tray for easycleaning, overheat protection & auto cut and uniquedesign.
2 slice and electric toaster, it has a cool touch body will allows to handle appliance evenwhen its hot. It has stainless steel body, slide out crumb tray for easycleaning, overheat protection & auto cut and uniquedesign.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 3 Non Stick Coating Cooking Plate Toster, User manual, Warranty card |
| Brand | Anzo Trading Company |
| Model ID | Skyline VTL – 2096 Grill Toster (Black) |
| Slice Capacity | 2 |
| Cooking Plate | Grill Sandwitch Plate, Teflon |
| Functions | Griddling, 2 Slice Pop-Up Tost |
| Display Functions | Toasting |
| Color | Black |
| Indicators | Clog Indicator |
| Buttons | Power On/Off |
| Lid Lock | Yes |
| Cord length | 4 m |
| Other Body Features | Smooth Touch Handle, Stainless Steel |
| Other Convenience Features | Reheat Size-:26.5*10*25 CM |
| Power Requirement | Power :-220 – 240V, 50 Hz |
| Power Consumption | Power :-230V W |
| W x H x D | 26.5 cm x 10 cm x 25 cm |
| Net Weight | 1.3 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Warranty with 2 month ANZO TRADING COMPANY extended Warranty |
| Service Type | CC-: +91 8186878563 |
| Not Covered in Warranty | Any Physical demage |
| Covered in Warranty | Only Manufacturing Defect |
Reviews
There are no reviews yet.