Description
APEX INDUCTION 2000 WATTS POWERFULL COIL MADE IN INDIA
APEX INDUCTION 2000 WATTS POWERFULL COIL MADE IN INDIA
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | KAMAL METAL DADAR |
| Brand | APEX |
| model_name | INDUCTION |
| Model | 0040 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | No |
| Display | DIGITAL |
| Timer | No |
| Timer setting | No hr |
| Fast Heating | No |
| Elements on Cooktop | INDUCTION |
| Spill Proof | No |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | No |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 2000 W |
| Automatic shut-off | No |
| Cool Touch | No |
| Weight | 2.02 kg |
| Service Type | 1 YEAR WARRANTY FREE HOME SERVICES |
| Warranty Type | FREE HOME SERVICES |
| Warranty Summary | 1 YEAR WARRANTY FREE HOME SERVICES |
| Covered In Warranty | MAIN COIL PART |
| Not Covered In Warranty | COIL BODY WIRE |
Reviews
There are no reviews yet.