Description
Arya Farm 100% Certified Organic Tur Dal ( Toor Dal ) is free from chemicals and pesticides. Produced and processed as per NOP / NPOP Standards.Store in an air tight glass or stainless steel container in a cool and dry place.
Arya Farm 100% Certified Organic Tur Dal ( Toor Dal ) is free from chemicals and pesticides. Produced and processed as per NOP / NPOP Standards.Store in an air tight glass or stainless steel container in a cool and dry place.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Brand | Arya |
| Type | Toor Dal |
| Quantity | 3 kg |
| Form | Split |
| Polished | No |
| Organic | Yes |
| Container Type | Pouch |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Dietary Preference | Sugar Free |
| Manufactured By | Arya Farm Products Private Limited |
| Model Name | 100% Certified Toor Dal 3 kgs ( Chemicals Free/Pesticides Free) |
| Certification | NPOP, NOP |
| Width | 19 cm |
| Height | 25.5 cm |
| Depth | 15 cm |
Reviews
There are no reviews yet.