Description
We provide a wide variety of sizes, designs, colors, and aesthetics across the different types of Mixer Grinder.
We provide a wide variety of sizes, designs, colors, and aesthetics across the different types of Mixer Grinder.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 set |
| Power Required | AC 230 – 250 V, 50 – 60 Hz |
| Auto Switch Off | Yes |
| Material | ABS Plastic Body |
| Juicer Type | Electric Citrus Juicer |
| Non-slip Feet | Yes |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Grating | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 0.8 |
| Liquidizing Jar Capacity | 1 |
| Chutney Jar Capacity | 0.4 |
| Juice Extractor Jar Capacity | 1.5 |
| Warranty Summary | 24+6* Month Limited Domestic Brand Warranty For Warranty Registration call Or Whatsapp on 9058200522 |
| Warranty Service Type | Replacement (Note:- Reverse Shipping Fee customer Have to Pay) |
| Covered in Warranty | Main Unit |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 18 Month |
| International Warranty | 18 Month |
| Depth | 14 cm |
| Height | 38 cm |
| Width | 19 cm |
| Weight | 2.8 kg |
Reviews
There are no reviews yet.