Description
Designed using best in class technology to cater to extreme air pollution environments (indoor and outdoor)
Designed using best in class technology to cater to extreme air pollution environments (indoor and outdoor)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | AVA DESIGNZ |
| Model Name | Air Series Generation 2 VE-01 with Aero Sense and Hepa Cluster 7 Stage Purification Technology (Area Coverage – 1000 Sqft) |
| Type | Room |
| Filter Type | Cold Catalyst Filter |
| Color | White, Black |
| Shade | White |
| Coverage Area | 1000 sq ft |
| Suitable For | Portable Room Air Purifier |
| Air Flow Level | 235 cu.m/hr |
| Other Performance Features | high filtration accuracy. + |
| Portable | Yes |
| Other Convenience Features | Portable Room Air Purifier |
| Power Consumption | 40 W |
| Width | 50 cm |
| Height | 8.99 cm |
| Depth | 15.01 cm |
| Weight | 5 kg |
Reviews
There are no reviews yet.