Description
bajaj induction cooker 1200watt splendid touch button and preset menus
bajaj induction cooker 1200watt splendid touch button and preset menus
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Induction Cooker : 1 N, Instruction Manual : 1N, Warranty Card : 1N |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | BAJAJ SPLENDID |
| Model | SPLENDID |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | Dosa, Chapati, Heat Liquid, Everything with its cooking item |
| Display | Digital Display |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Digital Time Control hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | INDUCTION BURNER |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | No |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | 230 |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 9 cm |
| Width | 30 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 2 kg |
| Other Features | Fast Heating, Auto-Cook menu selection, Comes with 7 Pre-Set Menus, Tact switch controls |
| Other Body & Design Features | Bajaj induction cooker 1200watt splendid touch button and preset menus |
| Service Type | On – site Service. Customer needs to call at CUSTOMER CARE NO.: 18001025963 / 022-41280000, service engineer will come to the site to get the product repaired or inspected. |
| Warranty Type | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer's warranty |
| Covered In Warranty | Warranty Of Product Is Limited To Manufacturing Defects Only |
| Not Covered In Warranty | Warranty Does Not Cover Any External Accessories (Such As Battery Cable Etc) Damaged Caused To The Product Due To Improper Installation By Customer , Normal Wear And Tear To Magnetic Heads, Etc. |
Reviews
There are no reviews yet.