Description
Bring home the Bajaj Non-Strix kettle that will help you heat water in a matter of moments with the use of electricity.
Bring home the Bajaj Non-Strix kettle that will help you heat water in a matter of moments with the use of electricity.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | cordless 1.7 ltr |
| Operating Mode | cordless |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | Yes |
| Dry Boil Protection | No |
| Auto Switch Off | Yes |
| Heating Element | hairpin tubular |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230-250 |
| Sales Package | 1 |
| Width | 19 cm |
| Height | 10 cm |
| Depth | 8 cm |
| Weight | 0.8 kg |
| Warranty Summary | 2 year |
| Covered in Warranty | element and thermostate |
| Not Covered in Warranty | body |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.