Description
With the Bajaj Majesty ICX 3 1400-Watt induction cooker, you can explore a variety of cooking options. It is stylishly designed, durable and easy to maintain. Your kitchen will be delighted with this excellent addition, to say the least!
With the Bajaj Majesty ICX 3 1400-Watt induction cooker, you can explore a variety of cooking options. It is stylishly designed, durable and easy to maintain. Your kitchen will be delighted with this excellent addition, to say the least!
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction cook top |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | ICX 3 1400 Watt |
| Model | Majesty ICX 3 1400-Watt Induction Cooker (Black) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Touch Panel |
| Display | Digital LED Display |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Digital Time Control hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | Mettle |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1400 W |
| Power Input | 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | Manufacturer only |
| Warranty Summary | manufacturer |
| Covered In Warranty | Manufacturer default |
| Not Covered In Warranty | Physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.