Description
With the Bajaj Majesty ICX 3 1400-Watt induction cooker, you can explore a variety of cooking options.
With the Bajaj Majesty ICX 3 1400-Watt induction cooker, you can explore a variety of cooking options.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction cook top |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | Majesty ICX 3 1400-Watt Induction |
| Model | Majesty ICX 3 1400-Watt Induction |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Steel |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | 8 |
| Display | Digital LED Display |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Digital Time Control hr |
| Elements on Cooktop | cooper |
| Spill Proof | No |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | No |
| Power Consumption | 1400 W |
| Power Input | 230 V |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | company manufacture any such type of defect for brand product |
| Warranty Summary | 1 year warranty of company service |
| Covered In Warranty | company made any manufacture defect |
| Not Covered In Warranty | making any physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.