Description
Experience quick, easy and safe cooking ,Induction Cooktop that lets you cook brilliant dishes in a short span of time saving energy.
Experience quick, easy and safe cooking ,Induction Cooktop that lets you cook brilliant dishes in a short span of time saving energy.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 unit Induction , WARRANTY CARD, Cooking pan with glass cover, Instruction manual |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | Majesty ICX 1900 |
| Model | Majesty ICX 7 1900-Watt Induction Cooktop (Black) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Steel |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | 8 |
| Display | Digital LED Display |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Digital Time Control hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | Mettle |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1900 W |
| Power Input | 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 1 kg |
| Other Features | Experience quick, easy and safe cooking ,Induction Cooktop that lets you cook brilliant dishes in a short span of time saving energy. |
| Service Type | Onsite Service |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer's warranty |
| Covered In Warranty | Warranty Of Product Is Limited To Manufacturing Defects Only |
| Not Covered In Warranty | Warranty Does Not Cover Any External Accessories (Such As Battery Cable Etc) Damaged Caused To The Product Due To Improper Installation By Customer , Normal Wear And Tear To Magnetic Heads, Etc. |
Reviews
There are no reviews yet.