Description
7 Preset menus: Select the perfect temperature and wattage for meal Tact switch control and delay timer function Auto shut off: Induction cooker shuts off in 1 min if no vessel is detected Warranty: 1 year on product
7 Preset menus: Select the perfect temperature and wattage for meal Tact switch control and delay timer function Auto shut off: Induction cooker shuts off in 1 min if no vessel is detected Warranty: 1 year on product
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction cook top |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | ICX neo |
| Model | Majesty ICX Neo Induction Cooktop (Black) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Ceramic |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | 7 |
| Display | DIGITAL |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Digital Time Control hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | Mettle |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1600 W |
| Power Input | 220 – 240 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 10.7 cm |
| Width | 30.6 cm |
| Depth | 30.6 cm |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | Manufacturer only |
| Warranty Summary | Manufacturer |
| Covered In Warranty | Manufacturer default |
| Not Covered In Warranty | Physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.