Description
Shock Proof ABS Body
Shock Proof ABS Body
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Spatula, JX5 main unit, 2 Jar |
| Power Required | 220 – 240 |
| Locking System | Yes |
| Juicer Type | Centrifugal Juicer |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 1 L |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.5 L |
| Warranty Summary | 2 Year on Product & 5 Year on motor |
| Warranty Service Type | On-site Service. Customer needs to call the nearby Authorized Service Center, service engineer will come to the site to get the product repaired or inspected.Customer should have Purchase invoice copy. |
| Covered in Warranty | Within guarantee period, bajaj authorise service centre will repair or replace any defective part if required to rectify the problem.In case of major fault product will get replaced.Parts & labour covered. |
| Depth | 25.4 cm |
| Height | 33.02 cm |
| Width | 48.26 cm |
| Weight | 4.7 kg |
Reviews
There are no reviews yet.