Description
1.5L Capacity 0.9 KG Raw Rice Cooking Capacity Cool Touch Handles. Stainless Steel Lid with Steam Vents 350 W Accessories: Spatula, Cooking Bowl, Measuring Cup 2 Years Guarantee.
1.5L Capacity 0.9 KG Raw Rice Cooking Capacity Cool Touch Handles. Stainless Steel Lid with Steam Vents 350 W Accessories: Spatula, Cooking Bowl, Measuring Cup 2 Years Guarantee.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | Majesty New RCX 3 350-Watt Multifunction Rice Cooker |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Multicolor |
| Capacity | 1.5 L |
| Total Pan Capacity | 1.5 L |
| Model Name | RCX 3 |
| Material | Stainless Steel |
| Sales Package | 1 Rice Cooker |
| Power Requirement | 230 |
| Power Consumption | 350 W |
| Cooking Pan | Non Stick |
| Other Features | Cool Touch Body |
| Width | 24 cm |
| Height | 18 cm |
| Depth | 18 cm |
| Warranty Summary | TWO YEAR WARRANTY OF COMPANY SERVICE |
| Warranty Service Type | COMPANY MANUFACTURE ANY SUCH TYPE OF DEFECT |
| Covered in Warranty | COMPANY MADE ANY AMNUFACTURE DEFECT |
| Not Covered in Warranty | MAKING ANY PHYSICAL DAMAGE |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 2 Year |
Reviews
There are no reviews yet.