Description
The Bajaj Popular Ultra Induction Cooktop
The Bajaj Popular Ultra Induction Cooktop
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | induction |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | Popular ultra |
| Model | Popular Ultra 1400 W Induction Cooktop (Black) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Display | Digital Display |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | Mettle |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1400 W |
| Power Input | 230 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 1 kg |
| Other Features | Pan sensor and Voltage Pro Technology |
| Service Type | manufacturer only |
| Warranty Summary | manufacturer |
| Covered In Warranty | Manufacturer default |
| Not Covered In Warranty | Physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.