Description
Bajaj Multifunction cooker
Bajaj Multifunction cooker
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | RCX5 Mini |
| Type | Travel Cooker, Food Steamer, Egg Boiler, Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1.8 L |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Model Name | RCX5 Mini |
| Functions | Multifunction |
| Material | Plastic, Metal |
| Lid Material | Stainless Steel lid for cooking |
| Sales Package | 1 Rice Cooker, Spatula, User Manual, Warranty Card, Cooking bowl, Trivet, Measuring Cup, SS lid |
| Soup Making | Yes |
| Cooking | Yes |
| Steaming | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Measuring Cup | Yes |
| Trivet | Yes |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | 50 Hz, 230 V |
| Power Consumption | 550 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Thermal Fuse | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Cooking Pan | Non Stick |
| Width | 26 |
| Height | 22 cm |
| Depth | 20 cm |
| Warranty Summary | 2 Year Warranty of Bajaj Majesty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.