Description
Our range of Cooking Essentials are the perfect fit in any modern kitchen.
Our range of Cooking Essentials are the perfect fit in any modern kitchen.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction cook top |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | Induction Cooker |
| Model | Splendid Induction Cooker |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Display | DIGITAL |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Digital Time Control hr |
| Fast Heating | No |
| Elements on Cooktop | Metal |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | No |
| Power Consumption | 1200 W |
| Cool Touch | No |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | Company Manufacture |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered In Warranty | Manufacture Defualt |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.