Description
Baltra BIC 114 Induction Cooktop (Working On Metal Or Non Metal)
Baltra BIC 114 Induction Cooktop (Working On Metal Or Non Metal)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cook Top |
| Brand | Baltra |
| model_name | FEEL |
| Model | BIC 114 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | Chapati, Rice, Dosa, Milk, Water Heat And other All |
| Elements on Cooktop | 1 Induction Burner |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | 220-240 Volt |
| Cord length | 1.2 m |
| Weight | 1.81 kg |
| Other Features | Workin on All Pot (Metal or Non Metal) |
| Service Type | Onsite |
| Warranty Type | Onsite |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered In Warranty | Manufacturer Defects |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.