Description
Please write us at care Touch Function Control,High Thermal Efficiency Cooking Functions ,4 Digit Digital Display ,Power: 1800W Over Heat Protection ,Multi Power Level Function Saves Energy by 50%,Warm Mode ,Automatic Pan Detection
Please write us at care Touch Function Control,High Thermal Efficiency Cooking Functions ,4 Digit Digital Display ,Power: 1800W Over Heat Protection ,Multi Power Level Function Saves Energy by 50%,Warm Mode ,Automatic Pan Detection
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop |
| Brand | Baltra |
| model_name | Touch Pro 1800 Watt Induction Cooktop Touch Panel – Black,(Only Induction Utensils used) |
| Model | Touch Pro 1800 Watt Induction Cooktop Touch Panel – Black,(Only Induction Utensils used) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Touch Panel |
| Display | 4 |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 8 Cooking Functions, 4 Digit Digital Display |
| Spill Proof | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1800 W |
| Weight | 2 kg |
| Service Type | For Complain, please call 7827911075/78/79 & for Bulk enquiry / suggestion, please send mail to ecom@baltra.in or Time:-10 am to 7 pm contact 7827904874. |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered In Warranty | Manufacturer Defects |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.