Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | BENISON INDIA |
| Model Number | Multifunctional Electric Boilers Rapid Egg Cooker 7 Eggs Capacity Auto-off Fast Egg Boiler Steamer Cooking Tools |
| Number of Eggs Boiled | 7 |
| Number of Eggs Poached | 7 |
| Number of Layers | 1 |
| Cooking Modes | Soft Boiled, FULL BOILED, HALF BOILED |
| Color | Multicolor |
| Material | Stainless Steel |
| Non-stick Coating | Yes |
| Indicators | Yes |
| Automatic Shut-off | Yes |
| Water Free | Yes |
| See-through Cover | Yes |
| Power Requirement | 240 |
| Power Consumption | 350 W |
| Weight | 0.29 kg |
| Warranty Summary | 10 days |
| Service Type | Repair |
| Covered in Warranty | manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | damaged due to use |





Reviews
There are no reviews yet.