Description
Induction technology provides high heating efficiency and cooks food faster than the
Induction technology provides high heating efficiency and cooks food faster than the
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Main unit only |
| Brand | BERZ |
| model_name | Silver-1250 W |
| Model | Chrome 1 year warranty electric cooking heater. |
| Type | Radiant Cooktop |
| Color | Silver |
| Body Material | Chrome |
| Control | Jog Dial |
| Elements on Cooktop | ISI Marked Coil element |
| Spill Proof | Yes |
| Power Consumption | 1250 W |
| Cord length | 1.24 m |
| Automatic shut-off | No |
| Width | 25 cm |
| Weight | 2 kg |
| Service Type | Replacement |
| Warranty Summary | Element Warranty for 1 Year |
| Covered In Warranty | Heating Eliment |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.