Description
* Detachable Jug Kettle with Power Base* Overheat and boil dry safety cut-out* Water level Indicator* 220V 50Hz 1500W
* Detachable Jug Kettle with Power Base* Overheat and boil dry safety cut-out* Water level Indicator* 220V 50Hz 1500W
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | VTL-5006 |
| Operating Mode | DC Power |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Heating Element | Copper |
| Water Level Indicator | No |
| Power Requirement | 230-250V |
| Sales Package | Warranty Card, Manual & Invoice |
| Width | 16 cm |
| Height | 23 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 0.5 kg |
| Warranty Summary | Do not cover Broken |
| Warranty Service Type | On Site Warranty in Delhi Location |
| Covered in Warranty | Only Not working |
| Not Covered in Warranty | Damaged |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.