Description
Black & Decker BXRC0101IN White
Black & Decker BXRC0101IN White
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Model Number | BXRC0101IN |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1 L |
| Capacity in Cups | 5 Cups |
| Total Pan Capacity | 2.4 L |
| Functions | Cooking |
| Material | Metal |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Sales Package | Spoon, Cooking Plate, 1 Electric Cooker |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Soup Making | No |
| Cooking | Yes |
| Steaming | No |
| Non-stick Cooking Bowl | No |
| Detachable Power Cord | No |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | Yes |
| Trivet | No |
| Tempered Glass Lid | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Steaming Basket | No |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 400 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Thermal Fuse | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Poaching Tray | No |
| Time Settings | 0 |
| Programmable Options | No |
| Temperature Settings | 0 |
| Timer Type | Analog |
| Cooking Modes | Auto Cook |
| Cooking Pan | Aluminium |
| Wash Instructions | Do Not Wash any Part of the Unit in a Dishwasher. Wipe the Exterior with a Damp Cloth. Do Not Use Scouring Pads. If Necessary, Use a Mild Detergent to Remove Spots. Do Not Use any Abrasive or Solvent Based Cleaner. |
| Other Features | Automatic Cook |
| Width | 24 cm |
| Height | 26.3 cm |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty |
| Warranty Service Type | On Site Service. Please Call the Call Centre Number: 18004253333 |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.