Description
SensAir Technilogy,True HEPA+Nanoe Technology
SensAir Technilogy,True HEPA+Nanoe Technology
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Blue Star |
| Model Name | BS-AP450SANW |
| Type | Room |
| Filter Type | Pre-Filter, HEPA |
| Color | Silver |
| Material | ABS |
| Coverage Area | 650 sq ft |
| Water Tank Capacity | 0 L |
| Control Type | Sliver |
| Suitable For | Room,Office |
| Technology Used | SensAir Technology,True HEPA,Nano Technology. |
| Air Flow Level | 420 CMH |
| Number of Speed Settings | 4 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | No |
| Clean Air Delivery Rate | 420 CMH |
| Humidifier | No |
| Other Performance Features | AQI Display, Odour Sensors, Turbo Mode,Timer,Sleep Mode. |
| Indicators | Filter Replacement Indicator. |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | Air Quality Indicator. |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Requirement | 220-240v,, 50 |
| Power Consumption | 48 W |
| Noise Level | 23 dB |
| Retractable Cord | Yes |
| Adjustable Fan | Yes |
| Certification | AHAM,roHS,ICE |
| Width | 430 cm |
| Height | 630 cm |
| Depth | 268 cm |
| Weight | 432 kg |
| Warranty Summary | Manufacturing plastic part not covered. |
| Covered in Warranty | manufacturing defect. |
| Not Covered in Warranty | damage and plastic part is not covered. |
| Warranty Service Type | manufacturing defect. |
Reviews
There are no reviews yet.