Description
Blueair Classic 203 Portable Room Air Purifier White
Blueair Classic 203 Portable Room Air Purifier White
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Blueair |
| Model Name | Classic 203 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 264 sq ft |
| Control Type | Button |
| Suitable For | Room |
| Technology Used | HEPA |
| Air Flow Level | 264 CMH |
| Number of Speed Settings | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | No |
| Clean Air Delivery Rate | 263 CMH |
| Humidifier | No |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Silent Mode | No |
| Child Lock | No |
| Timer | No |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V, 60Hz |
| Power Consumption | 220 W |
| Noise Level | 32 dB |
| Operating Temperature | 0 – 40 DegreeC |
| Retractable Cord | No |
| Adjustable Fan | Yes |
| Width | 43 cm |
| Height | 53 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 10 Kg |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty Does not Cover any External Damage Caused to the Product due to Improper Handling, Any Damage Caused due to Tampering of the Product by An Unauthorised Agent |
| Warranty Service Type | Comes with 1 Additional Air Filter Delivered on Request, For Doorstep Delivery of Your Replacement Air Filter Call Hicare on 022-3988-9988 |
Reviews
There are no reviews yet.