Description
304 Grade Stainless Steel Storage Water Purifier for Pure and 100% Hygienic Drinking Water
304 Grade Stainless Steel Storage Water Purifier for Pure and 100% Hygienic Drinking Water
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | RipplesRO |
| Color | White |
| Total Capacity | 9 L |
| Purifying Technology | RO + UF + TDS |
| In The Box | 1 |
| Electrical Type | Electrical |
| Purification Features | RO+UF+TDS+Alkaline |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Filter Life | 9000 L |
| Filter Type | Polypropylene Sediment Filter, Silver Impregnated Granular Activated Carbon Filter, Fine Granular Activated Post-Carbon Filter |
| Membrane Type | NSF Certified RO Element |
| Storage Tank Material | 304 Grade Stainless Steel |
| Indicators | Power On, Purification On |
| Other Body Features | Enclosure is made of aluminium sheet metal |
| Other Convenience Features | Indicators for Power On, Purification On |
| Filtration Capacity | 15 L/hr |
| Installation Type | Wall Mountable |
| Purification Stages | 7 |
| Water Flow Rate | 250 l/min |
| Width | 25.6 cm |
| Height | 45.2 cm |
| Depth | 39.2 cm |
| Weight | 10 kg |
| Warranty Summary | One year warranty against manufacturing defects |
| Warranty Service Type | On Site |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Consumables |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.